top of page

2023-HZ. MEVLÂNA YILINDA TAMAMLANAN PROJELERİMİZ

sufi retreat.jpg

Hz. Mevlâna Dostları Gezisi

rehberler.jpg

Yerel Rehberlerimizle Buluşma

mesnevi hikayeler.jpg

Çocuklara Mesneviden Hikayeler

ney kursu.jpg
füge Hiç.jpg
Dernek üyemiz/soyut heykel sanatçısı Dr. Füge Demirok, "Hiç" adlı eseriyle "Hiçlik Makâmı"nı konu alan bir sunum gerçekleştirdi.
 
23 Eylül 2023- Hz. Mevlâna Semineri -1
Hazret-i Mevlâna’nın 750. Vuslat Yıldönümü münasebetiyle "Hz. Mevlâna Yılı" ilan edilen 2023 senesi için hazırladığımız semineri, 23 Eylül 2023 Cumartesi günü, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi-Eskişehir’de, çok değerli mutasavvıf, akademisyen ve dostlarımızın katılımı ile gerçekleştirdik.

Allaha şükürler olsun, başarılı bir seminerin arkasından, Mevlevi Âyin-i Şerifimizi de icra ederek, geceyi aşk ve meşk ile sırladık.

Seminere gelen tüm dostlarımıza selam olsun ve aşk ile hizmet eden üye ve gönüllülerimizden Allah razı olsun! AŞK ile!

18 Kasım.jpg
18 Kasım 2023- Hz. Mevlâna Semineri -2
Hazret-i Mevlâna’nın 750. Vuslat Yıldönümü münasebetiyle
"Hz. Mevlâna Yılı" ilan edilen 2023 senesi için hazırladığımız ikinci seminer, 18 Kasım 2023, Cumartesi günü, Eskişehir Mevlevihanesi Semahanesinde, akademisyen ve gönül dostlarımızın katılımı ile gerçekleşti.

Seminere katılan hocalarımızdan ve aşk ile hizmet eden üye ve gönüllülerimizden Allah razı olsun! AŞK ile!

kıyafetler.jpg
Sanatın Mevlâna Aşkı isimli Mevlevi Kıyafetleri Sergisi, Anna Lindh Vakfı Türkiye Ağı Koordinatörlüğü ve Kuratör Doç. Dr. Nurhan Özkan Kuş öncülüğünde, 10-12 Aralık tarihleri arasında Semahanede yer aldı.

Sol: Mevlâna Müzesinden 694 envanter numaralı cübbenin yaka ve kup kesiminden esinlenerek tasarlanan, aplike yapılarak boncuk tutturma tekniği ile süslenen kaftan.
Sağ üst: Mevlâna Müzesinden 703 envanter numaralı hırkanın reprodüksiyonu
Sağ alt: Mevlâna Müzesinden, Mevlânaya atfedilen seccade motifinden esinlenerek tasarlanan, pul boncuk tutturma ve zincir işi tekniği ile süslenen elbise
Sergilenen eserlerin hepsi el dikim olup bazıları Beyoğlu taşı (straz) ile süslenmiştir.
bottom of page